15 Mar. 2021 07:21

Аналітична записка щодо акцизної політики у тютюновій галузі у країнах ЄС та Україні

Сучасний ринок тютюнових виробів у світі перебуває у фазі активної трансформації. Багато урядів поспішають з прийняттям заходів по боротьбі з курінням, таких як підвищення податків, надання громадськості інформації про вплив тютюну на здоров'я, обмеження куріння в громадських місцях та заборона на рекламу, але їх застосування може мати й згубні економічні наслідки, включаючи зростання контрабанди і збільшення частки контрафакту на ринку.

Значний вплив на тютюнову галузь та урядові політики має запит споживачів та ріст популярності альтернативної продукції для споживання нікотину, споживання якої спричиняє менше шкоди організму людини, ніж традиційне куріння (альтернативна продукція) – ТВЕН (Heat-Not-Burn tobacco products) та електронних сигарет (E-cigarettes).

Перед акцизною політикою України постає вкрай складне завдання – забезпечити оптимальний баланс між охороною здоров’я, досягненням цілей наповнення бюджету, наближення до структури оподаткування акцизними зборами згідно Угоди про асоціацію з ЄС.

У цьому документі досліджується ситуація з акцизною політикою у тютюновій галузі в Україні, робиться порівняння акцизів на тютюнові вироби в Україні, окремих країнах – сусідах та країнах – членах ЄС. Водночас зазначена аналітична робота не є повномасштабним cost-benefit аналізом, а скоріше підборкою та порівнянням доступних фактів та наукових праць та досліджень, їх аналізом та впливом на галузь, а також узагальненням наявних фахових оцінок та напрацювання рекомендацій.

 

Аналітична робота за посиланням: Analitichna-robota-akcizi-final.pdf