27 May. 2019 07:54

Використання міжнародних поштових та експрес-відправлень у схемах з ухиляння від сплати митних платежів та шляхи протидії

 

Зростання світової торгівлі, чому сприяло зниження тарифів, рестрикції торговельних бар’єрів та регуляторного тягаря, принесли користь як для бізнесу, так і для споживачів. В той же час, вільна торгівля надала можливість злочинцям та організованим злочинним групам, які займаються напівлегальними операціями або взагалі незаконною торгівлею, розширити свою діяльність. Їх діяльність підриває та спотворює місцеві економіки, зменшуючи податкові надходження; знижує легальні прибутки підприємств формального сектору. У довгостроковій перспективі незаконна торгівля також підриває довіру до урядів, погіршує ситуацію із верховенством права, зменшує людський капітал, стримує іноземні інвестиції та погіршує стан здоров’я населення.

Імпортні товари проникають до країн різноманітними способами. Крім класичного комерційного імпорту, технічний прогрес та розвиток технологій пропонують досить нові технологічні та логістичні шляхи, наприклад транскордонні електронні продажі.

Електронна комерція є найбільш швидко зростаючою галуззю у світовій економіці, яка скорочує відстань між покупцями та продавцями.

Прогнозується, що ринок транскордонної B2C електронної комерції у 2020 році зросте до 1 трильйона доларів США та близько 1 мільярда людей по всьому світу здійснюватимуть транскордонні онлайн-покупки товарів.

До 2022 року через транскордонну B2C електронну комерцію здійснюватиметься одна п’ята загального обсягу онлайн-роздрібних продажів. Найбільші інтернет-продавці як Alibaba, AliExpress, Amazon і eBay вже давно адаптували свої веб-ресурси, щоб полегшити здійснення покупок для іноземних покупців. При цьому, більше половини транскордонних покупок здійснюються через сектор маркетплейсів згаданих та інших інтернет-продавців.

Топ категоріями товарів у транскордонній E-commerce є одяг та електроніка.

При цьому, очевидні переваги E-commerce для бізнесу (можливість безпосередньо контактувати з виробником товарів, уникаючи посередників; регулювати обсяги і терміни поставок; широкі можливості доставки товарів з будь-яких точок світу і т. д.) призвели до зміни в «традиційних ланцюгах поставок товарів», а саме розподіл товарів (їх дистрибуція) став відбуватися до моменту перетину кордону.

З огляду на наявність у більшості країн можливості безподаткового імпорту товарів в рамках певних лімітів відбувається величезний ріст кількості малих відправлень шляхом маніпулювання (як з боку відправника, так і одержувача) ціною товарів, подрібнення посилок, підміни інвойсів, заниження митної вартості товарів, підміни коду і країни походження товарів.

Маніпуляції та зловживання з малими партіями товарів в неторговому обороті спричинили істотні втрати для державних бюджетів багатьох країн.

Дані тенденції вже набули таких масштабів, що багато країн переглядають безподаткові ліміти та інші умови для малих поставок товарів (так званий некомерційний оборот) в бік їх посилення і запровадження додаткового контролю.

Детально про схеми та шляхи вирішення проблеми у аналітичному звіті